Rekrytera Ekonomichef med Mpya Finance

Rekrytera ekonomichef med Mpya Finance!

David Andersson, 2025

Kära ekonomichef. Du som tar ansvar för företagets ekonomiska strategier, planering och rapportering. Du som sliter vid årsbokslut. Du som har koll på alla siffror. Vi på Mpya Finance har lång erfarenhet av att rekrytera ekonomichef. Och under årens lopp har vi utformat viktiga steg och faktorer man ska tänka på vid rekryteringsprocessen, för att få tag på just den bästa ekonomichefen. Så här tänker vi:

1. Definiera rollen och ansvaret som ekonomichef

Självklart måste man definiera vad ekonomichefen förväntas göra inom bolaget. Ibland kan det vara svårt att få det glasklart – här hjälper vi dig! Generellt innebär ekonomichefens roll att ansvara för:

  • Ekonomisk styrning och rapportering
  • Budgetering och prognoser
  • Ekonomisk analys och strategiskt beslutsstöd
  • Hantering av skatter, bokslut och årsredovisningar
  • Övergripande ansvar för redovisning och kassaflöde
  • Ledning av ekonomiteamet och samarbete med andra avdelningar

2. Kompetenskrav för ekonomichef

Kompetens är förstås A och O, men på Mpya Finance vet vi också att man som ekonomichef kan utvecklas under en karriär. När vi träffar kandidater ser vi inte bara till hur det är just nu, utan också hur det kan bli i framtiden. Men som grund bör kandidaten bör ha:

  • Erfarenhet: Flera års erfarenhet inom ekonomiområdet, helst med tidigare erfarenhet som ekonomichef eller i en ledande ekonomisk roll. Erfarenhet från branschen som bolaget verkar i kan vara en fördel.
  • Färdigheter: Stark analytisk förmåga, goda kunskaper i redovisning och ekonomistyrning, samt vana vid att arbeta med olika ekonomisystem och programvaror. Ledarskapsförmåga är viktigt för att kunna driva och motivera ekonomiteamet.
  • Relevant utbildning: En akademisk examen inom ekonomi, gärna med en inriktning på företagsekonomi, redovisning eller finans.
Rekrytera Ekonomichef med Mpya Finance

3. Rekryteringsprocessen när man ska rekrytera ekonomichef

Vi på Mpya Finance är specialister på att rekrytera seniora ekonomer, som till exempel ekonomichefer. Vår process har utvecklats just för detta. Så här ser den ut:

  • Kravprofil: Initialt i varje rekryteringsprocess ska en kravprofil tas fram tillsammans med vår uppdragsgivare. Kravprofilen ligger till grund för processen och kandidatsökningen.
  • Annonsering: Publicera tjänsten på vår hemsida, relevanta jobbsajter inom finans- och ekonomiområdet samt LinkedIn och andra sociala medier.
  • Sökande och urval: Gå igenom ansökningarna och selektera kandidater med rätt erfarenhet och kvalifikationer baserat på kravspecifikationen för den specifika rollen.
  • Tester: Tester ingår i samtliga Mpya Finance’s rekryteringsprocesser. Mpya arbetar med ett brett urval av tester och gör anpassning till varje specifik tjänst.
  • Intervjuer: Vi gör en första kompetensbaserad intervju där vi säkerställer kandidaten mot de efterfrågade kompetenserna samt personlighet. De kandidater som bäst uppfyller kravprofilen presenteras för kund som därefter träffar kandidaterna.
  • Referenstagning och bakgrundskontroll: För att verifiera kandidatens erfarenheter och prestationer är det viktigt att ta referenser från tidigare arbetsgivare. Mpya Finance kontaktar alltid två referenser, där minst en ska ha varit slutkandidatens närmaste chef. Bakgrundskontroll utförs på vald slutkandidat.

4. Erbjudande

Sedan, när man har hittat den där ekonomichefen man gärna vill få ombord, är det dags att ge ett erbjudande om anställning. Det gör uppdragsgivaren. Men vi finns med som bollplank genom hela processen.

5. Onboarding

Efter anställning bör det finnas ett strukturerat onboarding-program för att se till att den nya ekonomichefen snabbt kan komma in i rollen och få en bra förståelse för företagets kultur, processer och system.

6. Uppföljning

Vi följer upp rekryteringen med både kund och kandidat efter påbörjad anställning för att stämma av hur onboardingen har gått och att samarbetet har startat på ett bra sätt. Uppföljningen är uppskattad både av uppdragsgivare och kandidaten (som ju nu är ekonomichef).

Vill du veta mer om konsten att rekrytera ekonomichef så får du gärna kontakta oss så tar vi en kaffe och diskutera vidare med oss på Mpya Finance!

/ Elin Allskog & David Andersson

Vi kan connecta på fler sätt om du vill:

Vi kan connecta på fler sätt om du vill: