Lediga ekonomijobb

Varje ny utmaning ger ny kompetens som fogas till det som du redan kan. Hitta ditt nästa steg här.

Business Controller till Svensk Cater i Löddeköpinge

Business Controller • Malmö

Trivs du när du får gräva i siffror, förstå affären på riktigt och vara med och utveckla hur verksamheten styrs? Då kan det här vara rollen för dig.

Svensk Cater söker nu en Business Controller till huvudkontoret i Löddeköpinge. Här blir du en viktig del av ekonomifunktionen och ett nära stöd till bolagsledningen, med analyser och underlag som påverkar hur affären utvecklas.

Du rapporterar till Redovisningschefen och ingår i det trevliga ekonomiteamet på huvudkontoret, i ett bolag med en familjär kultur. I vardagen samarbetar du också med säljorganisationen, grossistkontoren och flera andra funktioner, vilket ger dig goda möjligheter att lära dig affären på djupet.

Din roll hos oss

Som Business Controller arbetar du med budget, prognos, uppföljning och analys, men framförallt med att omvandla siffror till insikter som ledningen kan fatta beslut på. Mycket av arbetet består av ad hoc-analyser, och du får även vara delaktig i enklare M&A-analyser. Du har dessutom systemansvar för Power BI, både drift och utveckling, och får vara med och forma rapporter och uppföljning framåt.

Rollen rymmer också en del redovisning. Du hanterar bland annat delar av månadsbokslutet och avstämningar, även i samband med årsbokslutet. Det ger dig en helhetsbild av hur siffrorna hänger ihop, och den förståelsen tar du med dig in i ditt övriga arbete.

Du är även ett stöd till grossistkontoren i frågor om ekonomi och uppföljning. Genom att vara nyfiken, ställa frågor och ta egna initiativ bidrar du till välgrundade beslut.

Vem är du?

Vi söker dig som har en eftergymnasial utbildning inom ekonomi och några års erfarenhet, gärna från revisionsbyrå och/eller något år som Business Controller. Du har goda kunskaper inom redovisning, eftersom det både är en del av rollen och ger en bra grund för att förstå affären som helhet.

Du vill fortsätta fördjupa dig inom business controlling och har ett genuint systemintresse. Du har goda kunskaper i Excel, och erfarenhet av Power BI och Navision är meriterande.

Som person är du positiv och prestigelös. Du vill bidra, är öppen för att arbeta både högt och lågt och trivs i en roll där du ger stöd och service till andra. Du är systematisk och självgående, bygger gärna förtroendefulla relationer och vågar ta initiativ och lyfta det du ser.

Varför Svensk Cater?

Svensk Cater är en fullsortimentsgrossist för uteätarmarknaden i Sverige, med verksamhet på 15 orter runt om i landet och en stark lokal närvaro som signum. Företaget ingår i Euro Cater-koncernen och kombinerar starka internationella varumärken med varor från lokala producenter.

Hos Svensk Cater får du en lärorik roll med kort väg till beslutsfattarna, ansvar tidigt och möjlighet att vara med och utveckla business controllingen.

Kort sagt: en roll för dig som vill ta nästa steg i din controllerkarriär och som motiveras av att se hur siffror blir affärsvärde.

Har vi väckt din nyfikenhet?

Då hoppas vi att du vill veta mer! I den här rekryteringen samarbetar Svensk Cater med Mpya Finance.

Vid frågor om tjänsten är du varmt välkommen att kontakta Kristina Bennet på kristina.bennet@mpya.se eller Amelie Rijpma på amelie.rijpma@mpya.se.

Urval och intervjuer sker löpande, så skicka gärna in din ansökan så snart som möjligt.

Varmt välkommen med din ansökan!

Sök jobbet
Business Controller till Svensk Cater i Löddeköpinge

Kristina Bennet

Helsingborg, Malmö

Rekryteringschef Syd, Rekryteringskonsult

Vi ses på LinkedIn!

+46703755075

Om Svensk Cater AB

Svensk Cater är en av Sveriges ledande grossistföretag med kunder inom restaurang- och offentlig måltidsservice. Vi är rikstäckande och finns på 15 orter, från Luleå i norr till Malmö i söder. Ett starkt, lokalt engagemang är vårt signum. Vår ambition är att vara en flexibel partner som förutom god service ger våra kunder mervärden, lönsamhet och omtanke. Vår ägare är Euro Cater A/S och i samma koncern ingår även Dansk Cater. Läs mer på svenskcater.se

Ekonom med pennmustasch

Funderat på att bli konsult?

Rollen som konsult ger en möjlighet till utveckling som är svår att matcha, eftersom du på kort tid kan se hur flera olika företag jobbar och därmed kan plocka ut kunskapsmässiga russin.

 

Läs mer om konsultlivet

Inget jobb som känns hundra? Regga ditt CV.

Mer än 50% av de jobb vi tillsätter sker via search och annonseras därför inte ut – därför blir vi glada om du reggar ditt CV här. Då kan vi hitta dig ändå, eller rättare sagt; då kan ditt drömjobb hitta dig.

 

regga ditt cv