Lediga ekonomijobb

Varje ny utmaning ger ny kompetens som fogas till det som du redan kan. Hitta ditt nästa steg här.

Business Controller Sales till Lindt & Sprüngli Nordic AB

Business ControllerStockholm

Trivs du i en affärsnära roll med många olika kontaktytor i en miljö där kvalitet, passion och innovation alltid står i centrum?

Vill du ta nästa steg i karriären i en utvecklande roll hos ett av världens mest välkända premiumvarumärken?

Välkommen till oss på Lindt & Sprüngli!

Om rollen

Som Business Controller Sales får du en affärsnära roll i Lindt & Sprünglis nordiska verksamhet.

Detta är en möjlighet för dig som vill arbeta i en dynamisk och internationell miljö. Du ansvarar för försäljnings- och marknadsanalyser, prissättning, budget och prognoser. Du får en viktig roll i att utmana och förbättra processer för ökad effektivitet och kvalitet.

Placering på huvudkontoret i Solna, i en kultur präglad av kvalitet, passion och entreprenörsanda. Du ingår i ett team av tre Controllers och rapporterar till Head of Controlling.

Dina ansvarsområden

  • Marknadsansvar för Finland och Danmark. Tillsammans med Head of Controlling ge strategiskt stöd till sälj- och marknadsteamet med fokus på långsiktiga strategiska perspektiv.

  • Vara affärspartner till sälj och marknad – ge insikter som stödjer strategiska beslut. Leverera djupgående analyser av produkt- och kundlönsamhet, marginaler samt förhandlingsstrategier.

  • Säkerställa konkurrenskraftig och lönsam prissättning för Finland och Danmark.

  • Ansvara för hela budgetprocessen för Finland och Danmark, samt säkerställa att den är i linje med organisationens mål och finansiella riktlinjer samt att koncernens tidsramar hålls.

  • Leda prognosprocessen 2-3 gånger per år i nära samarbete med det nordiska teamet.

  • Vara affärspartner till Business Unit Managers och stödja dem med finansiell rådgivning och analys i affärsrelaterade frågor.

  • Säkerställa korrekta månadsbokslut med efterföljande rapportering.

Din profil

Vi söker dig som har en ekonomiutbildning från Universitet/Högskola.

Du har flerårig erfarenhet som Business Controller i en internationell koncern. Vi söker dig som arbetat inom FMCG med fokus på sälj och marknad.

Du har en stark analytisk förmåga och trivs i föränderlig miljö. Du har ett driv, nyfikenhet och en vilja att göra skillnad – i ett bolag där passion och kvalitet alltid står högst på agendan.

Du har mycket goda kunskaper i Excel och SAP och känner dig trygg i att driva system- och processutveckling.

Du kommunicerar obehindrat på svenska och engelska.

Det är meriterande om du har erfarenhet av systemen SAP SAC (Analytics Cloud) och Tagetik.

Varför Lindt?

Hos Lindt får du kombinera internationell miljö med starkt lokalt inflytande. Du blir en del av ett värderingsstyrt bolag som står för passion, kvalitet och hållbar tillväxt – och där du får både ansvar och frihet att påverka.

Har vi väckt ditt intresse?

I denna rekrytering samarbetar Lindt & Sprüngli Nordic med Mpya Finance. Urval och intervjuer sker löpande så skicka gärna in din ansökan snarast möjligt. Har du frågor gällande rekryteringsprocessen eller kring tjänsten är du välkommen att kontakta ansvariga rekryteringskonsulter David Andersson, david.andersson@mpya.se, eller Maria Brisheim, maria.brisheim@mpya.se.

Varmt välkommen med din ansökan!

Sök jobbet

Om Lindt & Sprüngli Nordics AB

Lindt & Sprüngli is a renowned Swiss chocolatier and confectionery company known for producing premium chocolates since 1845. With a rich tradition of quality and innovation, Lindt has become synonymous with luxury chocolates worldwide. The company operates in over 120 countries and employs more than 14,000 people who are passionate about creating the finest chocolate products. Lindt’s commitment to excellence, sustainability, and customer satisfaction is reflected in every product that bears its name.

Ekonom med pennmustasch

Funderat på att bli konsult?

Rollen som konsult ger en möjlighet till utveckling som är svår att matcha, eftersom du på kort tid kan se hur flera olika företag jobbar och därmed kan plocka ut kunskapsmässiga russin.

 

Läs mer om konsultlivet

Inget jobb som känns hundra? Regga ditt CV.

Mer än 50% av de jobb vi tillsätter sker via search och annonseras därför inte ut – därför blir vi glada om du reggar ditt CV här. Då kan vi hitta dig ändå, eller rättare sagt; då kan ditt drömjobb hitta dig.

 

regga ditt cv