Kreditchef till Toyota Material Handling Commercial Finance i Mjölby
Kreditchef • Mjölby
Vi på Mpya Finance har fått äran att hantera rekryteringen av en affärsnära Kreditchef till Toyota Material Handling Commercial Finance och söker dig som kombinerar en stark finansiell kompetens med ett tryggt och tydligt ledarskap.
Har du en bakgrund inom kredithantering och en gedigen erfarenhet som ledare? Är du van att fatta beslut, driva utveckling och att arbeta strukturerat med processer, policys och styrning? Om ja, då kan du vara den vi söker.
På Toyota Material Handling Commercial Finance arbetar 50 medarbetare, varav hälften är baserade på deras huvudkontor i Mjölby och hälften på deras filialer runtom i Europa. Deras centrala funktioner på huvudkontoret arbetar inom områden som affärsutveckling, finansiering, ekonomi, risk och compliance – alla med ett gemensamt mål: att leverera trygga och smarta finansiella lösningar till deras kunder.
Huvudsakliga arbetsuppgifter
I rollen som kreditchef arbetar du strategiskt och affärsnära med fullt ansvar för kreditavdelningen – en central roll för att företaget ska lyckas uppfylla affärsmålen. Du ingår i företagets ledningsgrupp och har två direktrapporterande chefer som leder var sitt litet team, vilket innebär att du indirekt ansvarar för ytterligare tre medarbetare. Tjänsten är baserad på det europeiska huvudkontoret i Mjölby och du rapporterar direkt till VD.
- Ansvara för att driva och utveckla kredithantering och samtliga processer inom kreditområdet.
- Arbeta nära affärsenheterna för att säkerställa förstklassig intern kreditrådgivning.
- Kommunicera uppdateringar från kreditavdelningen till såväl ledningsgruppen som övriga delar av verksamheten.
- Leda och coacha ditt team, samt hantera personalfrågor.
- Aktivt deltagande i flera forum, såsom managementmöten, styrelsemöten och kreditmöten.
Vem letar vi efter?
Som sökande till denna tjänst har du en akademisk examen inom ekonomi eller finans. Du har god erfarenhet av kredithantering, gärna från en finansiell organisation eller bank, samt god kännedom om finansiella regelverk. För att lyckas i rollen trivs du när du får kombinera strategiskt ansvar med operativt ledarskap. Vidare ser vi att du har erfarenhet från att vara ledare i en komplex och snabbrörlig miljö och motiveras av att få påverka verksamheten framåt. Du är trygg med att arbeta i Excel och besitter en hög systemvana. Du talar och skriver engelska och svenska flytande.
Som person beskrivs du som trygg, kommunikativ och tydlig. Du är analytisk och förändringsbenägen – du utmanar gärna med nya arbetssätt och hittar lösningar.
Har vi väckt din nyfikenhet och vill du höra mer?
Intervjuer sker löpande så ansök gärna så snart som möjligt, dock senast den 25 maj 2025. I den här rekryteringen samarbetar Toyota med Mpya Finance. Har du frågor gällande rekryteringsprocessen eller kring tjänsten är du varmt välkommen att kontakta Anna Haga på 070-971 00 16 eller anna.haga@mpya.se, alternativt Anna Wetterlöv på 070-971 01 66 eller anna.wetterlov@mpya.se
Tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdag. Varmt välkommen med din ansökan redan idag!